Tipy a triky eye

Ako hľadať zamestnanca?

Pre zamestnávateľov platí presne to isté, čo pre zamestnancov - musíte vedieť, čo chcete a potrebujete a čo môže za zato ponúknuť. Ak potrebujete hlbšiu analýzu Vášho personálneho obsadenie, môžete využiť aj služby profesionálov.

 

Ako si vybrať zamestnanca?

 

Pre zamestnávateľov platí presne to isté, čo pre zamestnancov - musíte vedieť, čo chcete a potrebujete a čo môžeze zato ponúknuť. Ak potrebujete hlbšiu analýzu Vášho personálneho obsadenie, môžete využiť aj služby profesionálov.

 

Ak viete koho potrebujete, podľa toho zostavíte kritériá. Nie je účinné, aby sa Vám na danú pozíciu prihlásilo 200 uchádzačov a vy by ste museli 2 týždne strácať čas s hľadaním vhodného zamestnanca. Každá úroveň profesie a odvetvie má svoje špecifiká, na základe, ktorých budete vyberať. Neslušne povedané, iné je vyberať roboša, a iné daňového poradcu.

 

Na základe čoho sa rozhodovať?

 

Pracujúci/nezamestnaní

V prvom rade by ste nemali odmietnuť tých, ktorí už nejaké zamestnanie majú, pretože sú to často schopní zamestnanci, ktorí sa chcú v živote posunúť ďalej a práve pre Vás môžu byť prínosom ako nikto iný. Na druhej strane takýmto ľuďom musíte ponúknuť viac ako len dobrú plácu(nie vždy pre nich je rozhodujúca), rovnako dôležité je pre takýchto ľudí možnosť osobného rozvoja či flexibilný pracovný čas, ktorý im umožňuje skĺbiť viacero výziev, ktoré si v živote dali.

 

Mladé ucho/vetrom ošlahaní

Absolvent školy môže byť tiež pre Vás veľmi zaujímavý - nemusíte mu dať vysokú mzdu, pretože chce sa proste len niekde uchytiť, na druhej strane si je potrebné uvedomiť, že nie je to typ stabilného zamestnanca. Predsa je len mladý, má milión možnosti kde začať, ako pokračovať vo svojej kariére, hľadá sa, čo by chcel robiť a bude chcieť časom určite viac, prípadne skúsiť niečo iné. Preto je dôležité, zistiť - nechajte ho rozprávať samého, čo by naozaj chcel robiť.

Na druhej strane nazvime to životom skúsení zamestnanec môže byť veľmi spoľahlivým a stabilným zamestnancom. Keďže sa očividne ocitol v situácii ako pokračovať vo svojom živote, bude vďačný za každú príležitosť, často vie čo chce, nemá zbytočne veľké oči a preferuje stabilitu pred kariérnym rastom.

 

Muž/žena

Ak hľadáte schopného zamestnanca, toto kritérium nie je dôležité. Na niektoré veľmi náročné fyzické práce sú samozrejme vhodnejší chlapi, na prácu v kozmetike je zas preferované nežnejšie pohlavie. Do úvahy môže jedine príjsť to, že či zamestnankyna je v požehnanom stave a pod. - to sa však prípadnej uchádzačky nesmiete pýtať v zmysle antidiskriminačných ustanovení v Zákonníku práce.

 

Metódy

 

Netreba zabúdať nato, že že všetky vyššieuvedené kritériá sú len generalizovaním, každý sme jedinečný, preto sa pri výbere sústreďte na konkrétneho zamestnanca, prezrite si jeho facebook či vygooglujte si o koho ide. Nie je etické kontaktovať sa so súčasným zamestnávateľom, pretože tým môžete zamestnancovi naštrbiť jeho vzťah so súčasným šéfom.

 

Najbežnejšou metódou je pohovor, pri ktorom sa snažíte zistiť, či Vás daný zamestnanec zaujal alebo nie. Zároveň si treba dať pozor a nemiešať sa v zamestnancových osobných veciach - nie je to etické a nevytvára to dobrý obrazo o Vás. Pri pohovore si je dobré uvedomiť, že nielen vy posudzujete daného uchádzača ale potenciálny zamestnávateľ hodnotí aj Vás, preto je na mieste úprimnosť, tým zistíte, či by zapadol do vašej firemnej kultúry alebo nie. Je dobré a transparentné informovať uchádzača o budúcich platových podmienkach a iných benefitoch, prípadne sa ho spýtať, aký plat by si predstavoval. Netreba sa báť ani ambicióznych ponúk. Namotivovaný zamestnanec dokáže priniesť spoločnosti omnoho viac.

 

Pri pohovore kľudne využite možnosť odskúšania zamestnanca či už z danej problematiky alebo aj všeobecný test znalostí či logické úlohy. Pri hodnotení výsledkov dbajte nato, že či je zamestnanec schopný sa učiť nové veci, skôr ako na výsledky samotné.

 

Zaujímavou možnosťou je využiť služby personálnych agentúr, ktorú celú vašu agendu hľadanie zamestnania odvedú za Vás.

 

Záver

 

Pri výbere správneho zamestnanca musíte mať aj iste “šťastnú ruku”, avšak mnohé objektívne kritéria Vám pomôžu výber urobiť jednoduchším. Načo určite nezabúdajte, je dojem, aký spoločnosť pri výbere zamestnancov zanecháva - neinformovanie o výsledkoch pohovoru, je veľmi zlou vizitkou.