Články eye

Zamestnania budúcnosti
Autor: Dana Kontuľová

Zamestnania budúcnosti

 

Už niekoľko rokov počúvame o automatizácií a že roboti nás oberú o prácu. Myslím, že toho sa báť nemusíme, stroj nie je človek s dotykom a citom, ktorý budeme stále potrebovať. Postupne budú vznikať nové pracovné miesta. Priniesli sme krátky prestrih budúcich povolaní. Dokázali by ste si vybrať?

 1.Tréneri zameraní na údaje zo života

     Toto je perfektný príklad ako ukázať, že stroje nevyriešia všetko a svet bez ľudí nebude môcť existovať. Čo vám napadlo ako prvé, keď ste si prečítali nadpis? Mne napadol osobný tréner, či kouč. Už existujú športové aplikácie, hodinky, ktoré nám zmerajú tep, kalórie, kvalitu spánku a mnoho iného. Napriek tomu, mnohí zájdeme do fitka, kde môžeme získať rady od skúsených ľudí v tomto odvetví. Je to tak! Technológie nie sú schopné nám zabezpečiť úplne všetko.  Toto zamestnanie v podstate funguje už dnes, bude však omnoho detailnejšie a prepracovanejšie. Technológie nám vraj budú vedieť zmerať emócie, či nálady. Rozanalyzovať informácie a poslať nám ich v podobe správ. Stále však budú chvíle, keď sa nám sparing partner hodí viac. Jeho prácu stroj nedokáže nahradiť.

2. Mestské farmičky...

     Sú v mojich očiach, len ďalší spôsob, ako poukázať na to, ako to bolo kedysi a dnes.  Za detstva mojich rodičov bolo normálne, že rodičia pracovali vo fabrikách a doma si pestovali svoje suroviny. Zemiaky boli veľmi dôležité. Chovali sa zvieratá, každý mal doma kravu,  sliepky, či ošípané. Dnes si žijeme v mestách oveľa pohodlnejšie. Pracujeme v klimatizovaných kanceláriách a z práce skočíme do obchodov. Trend pestovania sa však vráti. Bude však iný ako dnes. Prispôsobí sa modernému svetu. Pestovanie v kvetináči je len začiatok. Budúcnosť sľubuje úrodné strechy, bunkre a vykurované haly s vhodnými podmienkami na rast. Aj tie však bude nutné obrobiť.

3.Upcyklátor

     Tohto človeka, by sme potrebovali už dnes. Problém s veľkým množstvom odpadu sa stále zhoršuje. Možno už o 10 rokov budeme takmer úplne obklopení odpadkami. Upcyklátor bude človek, ktorý dokáže odpad premeniť na niečo pekné, užitočné a účinné. Dá odpadu nový rozmer. Ostáva len dúfať, že to bude čoskoro.

4. Mozog robotov

     Viac ako logické, že týchto ľudí budeme potrebovať. Je podobná tej dnešnej elektrotechnickej, či informatickej. Áno, budú tu stroje a roboti, ale aj o tie sa bude nutné postarať a udržiavať ich, aby mohli plnohodnotne fungovať. Kto to urobí? No predsa my ľudia, my si ich musíme naprogramovať, nainštalovať a vycvičiť na rôzne úkony a práce. Vyladiť ich do úplných detailov. Ako to však u techniky býva zvykom, občas sa pokazí, či rozladí. Zistiť chybu si budeme musieť my sami. Roboti jednoducho k sebe potrebujú dušu i ľudský zmysel.

5. seržant- vzdušný strážca.

     O čom hovorím? O dronoch! Tie tu máme dnes viac menej pre zábavu. Vraví sa však, že raz nám uľahčia prepravu, prinesú pizzu, či balíček z pošty. Ich prospech má mať dosah až k monitorovaniu dopravy. Ľudia však vždy dokážu aj tú najlepšiu vec zneužiť vo svoj prospech. Zbrane majú tiež minimálne dve strany mince. Pozitívne je, že nás môžu ochrániť, dajú sa však prepašovať, či predať na čiernom trhu. Tak nejako to bude i s dronom a bude ich plno. Vzdušný strážca ich bude monitorovať, kontrolovať, aby sa predišlo trestným činom. Jeho úlohou bude odhaliť potencionálne nebezpečný dron a zakročiť.

6. Majster jednoduchosti 

     Život plynie rýchlo a vždy sa v ňom nájdu komplikácie či trampoty. Je veľký predpoklad, že bude záujem o ľudí, ktorí budú vedieť ako urobiť svet jednoduchším miestom na život. Títo ľudia budú veľmi prospešní pre firmy a podnikateľov. Zjednodušia administratívu, telefónne spojenie. Svojou prácou vytvoria viac času nám ostatným. To, by sa nám predsa malo páčiť, nie?

 

     Sú však odvetvia, ktoré síce ešte nemajú meno, no už teraz sa o nich diskutuje ako o novej možnosti pre budúce zamestnanie. Jednou z nich je školstvo. Vyučovací proces, ako ho poznáme dnes bude minulosťou. Vyučujúci nebude stáť pred tabuľou a písať učivo. Vzdelávanie bude založené na technológií a na spolupráci v skupinách. Zmení sa spôsob myslenia, na to všetko treba najprv nájsť spôsob a naučiť sa ho. Zasa to ostane na nás ľuďoch, rovnako ako sociálna sféra. Ľudia starnú, všetci starneme. O tých, čo teraz  pracujú sa bude nutné postarať. S láskou a citom, tú im stroje nedokážu dať. Musíme si ju dať navzájom. Tak čo ešte stále vnímate moderné technológie v toľkej čiernej? Myslím, že časom sa to všetko vyjasní a my to budeme brať o čosi v lepšom svetle.