Články eye

Ste vo svojej práci naozaj šťastní?
Autor: Dana Kontuľová

Ste vo svojej práci naozaj šťastní?

Je rozdiel medzi zamestnancom, ktorý chodí do práce, s cieľom nejako prežiť osem až desať hodinové zmeny a zamestnancom, ktorý sa na svoju prácu teší a neberie ju, iba ako nutný prostriedok na obživu. Ak sa v nasledujúcich bodoch o zamestnaní nájdete aspoň 6 krát ste šťastný zamestnanec, ktorý sa nachádza na správnej pozícií.

 Ste pripravení?  Tak poďme na to.

1. Čas v práci Vám ubieha veľmi rýchlo

     Stáva sa Vám často, že sa v práci pozriete na hodinky a nemôžete uveriť tomu, koľko je hodín? Ak často strácate v práci pojem o čase a nie je to, tým že máte roboty vyše hlavy, no naopak pracovné činnosti Vám idú doslova od ruky a ani sa nenazdáte a ste na ceste domov. V tom prípade to pre Vás nie je zlý začiatok, tohto „prieskumu.“ Gratulujem.

2. Sršíte energiou

     Možno ste toho mali v predošlý deň veľa, alebo ste sa doma pohádali so svojou polovičkou, no ani to Vám neberie radosť z tváre. Ste plní očakávaní, čo Vás dnes čaká, tešíte sa na kolegov s ktorými si možno doprajete šálku kávy. Nie však preto, že ju potrebujete, ale Vaše nadšenie a pozitívny prístup k práci sú Vaším palivom.

3. Priateľská atmosféra

     Vzhľadom na to, koľko času zo svojho života zvykneme tráviť vo svojej práci je viac ako potrebné, aby sme sa v nej cítili dobre. Práca pod zbytočným tlakom a silným pocitom, že Vám ide niekto po krku, alebo Vás tam proste nechce je niečo veľmi nepríjemné a to Vám vravím z vlastnej skúsenosti. Hoci sa o šikane a ponižovaní na pracovisku nezvykne rozprávať je realitou v mnohých prípadoch. Preto sa môžete radiť k šťastlivcom, ak ste si medzi kolegami našli zopár kamarátov s ktorými sa viete dobre porozprávať, či občas sa i zasmiať a spomínaná situácia Vám nič nehovorí.

4. Ostávate ľudský a sám sebou

     Ak pracujete s ľuďmi rovnako ako ja, asi mi dáte za pravdu, že niekedy je to veľmi náročné, pretože nie každý má vždy dobrý deň. No ak i v tom prípade dokážete zachovať chladnú hlavu a pochopiť tú druhú stranu v snahe pomôcť mu, ste na správnom mieste. Zároveň si budujete silnú odolnosť na nepriaznivé okolnosti, čím sa Vám zvyšuje sebavedomie. Následne si viac veríte, ste šťastnejší a myslím, že k tomuto viac už ani netreba dodávať. 

5. Nemusíte počítať každé euro

     Môžete mať prácu o ktorej ste snívali už ako malé dieťa. Môžete Vás práca baviť a napĺňať, môžete byť v nej lepší ako všetci ostatní. No ak za ňu nedostávate adekvátne zaplatené a dostali ste sa do finančných ťažkosti, niekde nastal problém a treba ho vyriešiť nadobro. Inak Vás zbytočne oberá o pokoj a ste v neustálom strese, čo Vám na šťastí určite nepridá.

6. Odporučili, by ste daného zamestnávateľa i svojím známym ?

     O Vašom pozitívnom pohľade na Vaše zamestnanie môže svedčiť i nasledujúci fakt. Skúste si, len tak pre seba položiť otázku, či, by ste túto prácu, alebo Vášho šéfa odporučili svojmu najlepšiemu priateľovi. V prípade, že Vaša odpoveď znelá áno. Je zjavné, že ste v práci v celku spokojní.

7. Nedeľa nie je pre Vás žiadna pohroma

     Áno, víkendy sú fajn a voľné dni máme radi asi všetci. Ak sa v tento deň cítite fajn a necítite žiadne negatívne pocity a emócie z toho, že nasledujúce ráno už musíte ísť do práce. Ak dokážete vypnúť a pri zaspávaní nemyslite v zlom na to, čo a možno koľko tam toho na Vás čaká tak ste prešli i týmto bodíkom a môžete si povedať je to fajn.

8. Váš nadriadený si Vás rešpektuje

     Možno, by ste sa boli čudovali, ale vo veľkých firmách a fabrikách zamestnanci, ani nevedia ako vyzerá ich najvyšší. Dúfam, že to nie je Váš prípad. Ste so svojím nadriadeným v kontakte v rámci pracovných záležitostí, rešpektuje Váš názor, vypočuje si Vás ? Občas spolu telefonujete?  V tom prípade je všetko tak ako má byť.

9. Zvládate i nudnú a monotónnu časť Vašej práce? 

     Každé zamestnanie má svoje plusy a mínusy. Je normálne, že nie všetky činnosti, ktoré spadajú do Vašej náplni práce máte radi. Každý jet predsa iný a nie sme stroje. Úžasným príkladom sú pracovníci v teréne, ktorí však v závere mesiaca musia zasadnúť za stôl a vyplniť papierovačky a výkazy o svojej činnosti. Možno, ani ich to nebaví, no prenesú sa cez to. Prekonajú sa s vidinou toho, že to budú mať čim skôr za sebou a znova sa môžu vrátiť tam, kde ich to baví a napĺňa najviac. V konečnom dôsledku vieme, prečo sme si vybrali práve toto povolanie, či pracovné miesto.

10. Zvládate skĺbiť prácu, rodinu a koníčky.

     Neprišli sme na tento svet, preto, aby sme od svitu do mrku boli v práci a obetovali jej úplne všetko. Nie, len seba a to čo máme radi, ale aj svojich blízkych a čas strávený s nimi. Pamätajte si, že tu nebudeme večne. Život si treba vedieť i užívať, ak Vám to Vaše pracovné nasadenie nedovoľuje, je načase to zmeniť. Buď spôsob, akým k práci pristupujete, alebo ju rovno zmeniť úplne celú. Viete, čo pomáha mne pri stanovení priorít, ak mám toho naraz veľa?

Uvedomím si nasledovné a neaplikujem to, iba v pracovnej sfére života :

1. Rodina má prednosť, ostatní môžu počkať.

2. Čo získam, alebo kam sa posuniem, ak spravím to, čo sa odo mňa očakáva?

3. Choď na to postupne.

4. Rozhodnutie padlo a bodka!

      Zrazu mám jasné odpovede a predstavy  o svojom nasledujúcom kroku. To, čo sa stalo sa už zmeniť nedá a je zbytočné to riešiť.  Samozrejmé aj tieto veci chceli svoj čas...  Možno je niekedy ozaj náročne stíhať 3 povolania a to nie, iba časovo, no rozhodne nič neľutujem. Ak Vám to pomôže, alebo Vás to inšpiruje budem, iba rada. To mi môžete veriť.

     Tak, čo radíte sa k tým šťastným zamestnancom, alebo nie? Ja určite áno i keď je pravda, že patrím k tým, ktorí si to šťastie vyskladali a pracujú na viacerých frontoch. Veľmi dúfam, že tu máme, čo najviac  šťastných čitateľov, zamestnancov a tým druhým držím palce, aby sa im podarilo niečo na svojej aktuálnej situácii pozmeniť a to čo najskôr.