Články eye

Rodičovská „dovolenka“?? pár trikov, ako sa na toto obdobie trochu pripraviť
Autor: Dana Kontuľová

Rodičovská „dovolenka“?? pár trikov, ako sa na toto obdobie trochu pripraviť

     Pomaličky sa vám blíži čas rodičovskej „dovolenky“? Áno ešte stále si niektorí myslia, že materská, alebo rodičovská dovolenka je ružovou záhradou. Povedzme si však na rovinu ,v dnešnej dobe môže byť prírastok do rodiny veľkou záťažou. Minimálne po finančnej stránke. V tomto článku si ukážeme pár trikov, ako sa na toto obdobie trochu pripraviť.

1. Zistite na čom ste

     Ak budete mať prehľad o svojom aktuálnom finančnom rozpočte bude sa Vám oveľa lepšie kalkulovať a to bez zbytočného chaosu. Tak povediac si učešete svoje prostredie na nový začiatok. Odporúča sa niekoľko mesiacov po sebe spisovať zoznam prímov a výdavkovú. Zvýrazniť si tie položky o ktorých viete, že sa bez nich nezaobídete, alebo zistíte, že financie na isté veci sa opakujú v pravidelných intervaloch.  V budúcnosti budete teda automaticky myslieť, že isté veci jednoducho treba uhradiť stoj, čo stoj. ( Napr náklady na bývanie, strava, doprava, hypotéka, lízing na auto ...“)

2. Je to ozaj nevyhnutná investícia?

     Som si takmer úplne istá, že pri takomto podrobnom a pravdivom pozorovaní seba samého narazíte i na položky, časti svojho rozpočtu, bez ktorých sa váš osobný život s určitosťou zaobíde. Prípadne je vhodné zamyslieť sa nad inou, lacnejšou alternatívou. 

3. ČO vás neminie?

     Veľké plus pre svoju domácnosť urobíte v momente, keď si urobíte prehľad o cenách a výdavkoch na položky, bez ktorých sa ako budúci rodičia rozhodne nezaobídete. (Kočiarik, plienky, detské oblečenie, cumlíky, krémy, púdre a iné detské prípravky vrátane sunárov...) Samozrejmé to všetko nebudete potrebovať hneď od prvého dňa, no ak si v tom urobíte prehľad nenecháte sa zaskočiť a vyhnete sa impulzívnemu nakupovaniu pri jednotlivých položkách. Dáte si tak dostatočnú časovú rezervu na premýšľanie. Prípadne si premyslite, či sa to, alebo ono nedá zakúpiť i za menej peňazí, no v primeranej kvalite.

4. Vytvorte si zálohu

     Toto pravidlo sa neodporúča, iba v prípade rodičovskej dovolenky, ale všeobecne a komukoľvek. Totižto život so sebou prináša i nečakané situácie. Ako to môžeme teraz vidieť v prípade koronavírusu. Kedy nie malá časť populácie na istý čas stratila príjem, alebo sa im radikálne znížil, no nejaké výdavky tu sú a budú vždy. Nežijeme predsa zo vzduchu a to sa týka aj prichádzajúceho potomka. Nedaj bože sa k tomu ešte pokazí práčka. Myslím, že so mnou bude teraz súhlasiť nie jedná, matka, či žena v domácnosti. Práčka je veľký pomocník a bez nej sa naozaj dlho fungovať nedá. Ak, by sa tu náhodou našla takáto hrdinka, tak dolu klobúk pred ňou.

5. Začnite s čistým stolom

     Viem, niektorí si teraz poviete. Tebe sa to ľahko povie. Lenže skúste sa na to pozrieť takto, nikto sa nestal matkou, otcom z jedného dňa na druhý. Nie síce všetci dostanú plnú deväť mesačnú rezervu, no vždy je tu niejaký čas na vyrovnanie dlhov. Ak, ich už nedokážete anulovať úplne, skúste tento balvan skresať, to najviac ešte predtým, ako sa rozrastiete. Verte mi, bude sa vám takto ľahšie dýchať.

 

     V krátkosti sme si teda predstavili pár bodov, ako si obdobie rodičovskej dovolenky aspoň trochu zjednodušiť. Základom úspechu je jasný plán a triezvy pohľad. Verím, že sme vám dali dobrý odrazový mostík.