Články eye

Prečo pracovať ako osobný asistent
Autor: Dana Kontuľová

Prečo pracovať ako osobný asistent

     Ich život nie je iný aj, keď to možno na prvý pohľad tak vyzerá. Nechcú ľútosť, ale porozumenie. Túžia po všetkých tých krásnych veciach ako ich zdraví rovesníci. Cítiť lásku, ľudskosť a viesť šťastný život. Možno aj práve ty im môžeš pomôcť. Chceš sa o projekte osobnej asistencie dozvedieť viac? Tak čítaj ďalej.

 Čo je osobná asistencia a aké je jej poslanie?

     Osobná asistencia je spôsob, akým sa dá docieliť to, aby zdravotné postihnutý mohli viesť v rámci svojich možností samostatný život. Študovať, pracovať, alebo byť súčasťou spoločenského života. Venovať sa priateľom, či svojím záľubám a pri tom nepociťovať obmedzenia.

- Poslaním osobnej asistencie je však aj pomoc rodinným príslušníkom zdravotne postihnutej osoby. Dopriať im viac času pre seba či oddych.

-Taktiež môže zabrániť umiestneniu zdravotné postihnutého do sociálnych zariadení.

- Rozpadu rodiny, keďže zdravotne postihnutá, alebo staršia osoba nemusí na dlhý čas opustiť svoje okolie a domov.

- S veľkej miery sa môže znížiť izolácia takéhoto človeka so spoločnosťou.

 

     Osobná asistencia je filozofiou nezávislého života a slobody, ktorá je však až príliš často zamieňaná s opatrovaním. Opatrovanie je pomoc poskytovaná 24 hodín, každý deň. Jej cieľom je zabezpečiť základné ľudské potreby- hygienu, stravu, či mobilitu. Poberateľ opatrovníctva nepociťuje potrebu sa angažovať v spoločnosti.

     Naopak užívateľ osobnej asistencie ma okrem základných potrieb aj potrebu rozhodovať o svojom živote. Osobný asistent mu má s jeho realizáciou pomôcť. Asistent mu umožní vzdelávať sa, športovať, cestovať, založiť si rodinu, či pracovať na základe čoho poberateľ osobnej asistencie pocíti potrebu svojho bytia. Rozsah osobnej asistencie sa vymeriava podľa potreby danej osoby. Je to individuálne, no maximálny počet na deň je v rozsahu 20 odpracovaných hodín.  

Neváhaj a pomôž, potrebujú ťa

     Staneš sa ich nohami, rukami, či autom. Zistíš však, že stačí málo a vráti sa ti toľko vďaky, šťastných pohľadov a radosti v srdci. Bojovnosť, snaha a chuť žiť týchto ľudí je obrovská, len my ju často krát nevidíme.

 

Daj tomu šancu a zarob si

     Osobná asistencia je pilotný projekt podporený Ministerstvom sociálnych vecí a rodiny. Zmluva, ktorá sa uzatvára medzi osobným asistentom a jeho poberateľom je ošetrená občianskym zákonníkom, medzi dvoma fyzickými osobami. Peňažní príspevok v hodnote 4,18€ na hodinu nie je jediný benefit, ktorý môžeš získať aj popri svojej aktuálnej práci, čí štúdiu. Tento príjem je zdaniteľný podľa zákona o dani z prímu, ale asistent si môže uplatniť zníženie základu dane o paušálne výdavky v hodnote 60%. V prípade určitých podmienok môže za teba štát uhrádzať zdravotné i dôchodkové sporenie.

Ak sme ťa inšpirovali a chcel by si priložiť ruku k dielu, klikni na osonaasistencia.sk, táto stránka ti poskytne potrebné informácie o tejto činnosti: koho kontaktovať, ako sa stať asistentom, manuál pre začínajúcich. Dôležité informácie o tom, kto sa môže stať asistentom a čo musí spĺňať. Na stránke sa jednoducho preklikáš aj k potrebným formulárom a zmluvám ktoré je potrebné uzavrieť....

     Staň sa osobným asistentom a pomôž tým, ktorí to naozaj potrebujú. Ty si ich bránou do sveta, ktorá im otvára nové možnosti.