Články eye

Ekonomika vs pandémia  v roku 2020
Autor: Dana Kontuľová

Ekonomika vs pandémia v roku 2020

    Ako všetci iste vieme, pandémia najviac zasiahla cestovný trh a gastro podniky. Ktoré v predošlých rokoch boli vždy v zelených číslach. V aktuálnom období to nie je s nimi práve najlepšie, no za pomoci štátu to dokázali ustáť a myslím, že to najhoršie už majú za sebou. Aspoň dúfam.

Rok 2020 nebol však, iba o zákazoch, zatváraní podnikov, či strate zamestnania. Pandémia nás donútila zmeniť zaužívané spôsoby, zmeniť spôsob fungovania. Najväčšmi to badáme v IT oblasti a digitalizácii. Pojem Home Office a dištančné vzdelávanie sú toho živým príkladom.

V roku 2019, by nám ani nenapadlo, že budeme opúšťať kancelárie a pracovať v pohodlí svojho domova. Viaceri z nás museli takto na diaľku odovzdávať záverečné práce, či absolvovať prijímace pohovory do zamestnania. Hoci vyjadrenia personálnych agentúr hovoria jasnou rečou, v období od marca do júna zaznamenali výrazný pokles v kariérnych zmenách.

Prehodnotili sme si priority a plánovanú zmenu zamestnania vystriedala istota v podobe istého pracovného miesta. Zamestnávatelia taktiež znížili dopyt po nových pracovných silách a čerství absolventi nedostávali toľko príležitostí, ako to bolo napríklad v roku 2019.

     Pred obdobím pandémie rástli výšky platov aj o 10%, naša ekonomika prosperovala. V gastre bol nárast dokonca okolo 15% vyšší, v zapätí však ich tržby boli takmer nulové. I takto, by sa rok 2020 dal zhodnotiť.

Skúsme však na tom všetkom nájsť niečo pozitívne a to nemusíme naozaj, ani veľa premýšľať. Slovenský trh už dlho spal, pred nástupom vírusu sme sa nachádzali na chvoste Európskej únie, čo sa týkalo práce z domu. Pred rokom 2020 ju poznalo iba 3,6% pracujúcich. Dnes sme na tom výrazne lepšie a prognózy hovoria, že tento rastúci trend bude pokračovať. Na túto zmenu museli reagovať i nový členovia pracovného trhu, lákadlom a benefitom pri nástupe do práce sa stala istota a rovnováha medzi pracovným a osobným životom, či pohodlie na pracovisku. V praxi to znamená, že zamestnávatelia vytvárajú pre svojich zamestnancov relaxačné miestnosti, doprajú im oddych v podobe masáži priamo vo firme a mnohé iné. Pretože peniaze už nehrajú až takú rolu ako kedysi.

     Po tom čo sa veľké firmy a automobilky znova postupne vrátili do pracovného kolotoča bolo na trhu veľa voľných pracovných síl, pretože nie každý dostal možnosť vrátiť sa na pozíciu. K tomu ešte pribudol počet navrátilcov zo zahraničia, pretože otázka Brexitu bola veľmi neistá. Napriek všetkému to malo jedno veľké plus. Práca z domu zmenila regionálne rozdiely na segmentové a to v praxi znamená, že dnes už je v podstate jedno kde je kmeň spoločnosti usídlený. Taktiež sa zúžil počet dochádzajúcich za prácou.

     V neposlednom rade sa do povedomia vrátili povolania, (Učiteľ, lekár, zdravotná sestra, policajt, či vojak) Ich strácajúci rešpekt je zrazu minulosťou. Vážime si ich oveľa viac ako kedysi. Mám pocit, že zahalené tváre nám ukázali, že sa vieme spojiť, pomôcť si ,ak je to potrebné. Vrátila sa aspoň dávka ľudskosti a ja chcem veriť tomu, že keď to raz všetko pominie, tak na to dobré v nás nezabudneme.