Články eye

Chystáte sa pracovať v zahraničí. Aké sú podmienky vstupu do okolitých krajín počas pandémie.
Autor: Dana Kontuľová

Chystáte sa pracovať v zahraničí. Aké sú podmienky vstupu do okolitých krajín počas pandémie.

Chystáte sa pracovať v zahraničí? Ako si správne vybrať a neuponáhľať sa? Ako to ovplyvní aktuálna pandémicka situácia? Viac sa dočítate v článku.

1. Výber krajiny

 V prvom rade sa treba zamyslieť nad konkrétnou krajinou, či destináciou a čo najviac rozplánovať svoju budúcnosť, aby Vás niečo zbytočne neprekvapilo. Majte na pamäti, že proces plánovania si vyžaduje dostatok času a dávku trpezlivosti, no poďme pekne od začiatku. To kam vyrazíte, by ste mali zvážiť na základe očakávaní, ktoré máte či už od pracovného, alebo osobného života.

Ak v tom máte jasno, môžete začať porovnávať krajiny na základe životného štýlu, štandardu. (Nákladov na bývanie, ceny potravín, či bezpečnosti krajiny). Inšpiruj sa.  

2. Covid opatrenia- cestovanie

Alfou a omegou našich plánov či už pracovných, alebo cestovných sú opatrenia súvisiace s Korona vírusom, tak sa teda poďme pozrieť na to aké sú podmienky na vstup do našich susedných krajín.

Česká republika má od 1.3.2020 v platnosti cestovateľskú mapu a krajiny podelené podľa farieb, podľa miery ohrozenia. Slovensko je aktuálne v červenej farbe s vysokým stupňom ohrozenia a to teda znamená nasledovné :  

 • Nutnosť vyplnenia príjazdového formulára,  ktorý je platný, iba v Českej republike. Zaslaním ho treba predložiť na hygienickú stanicu ešte pred príchodom do krajiny.
 • Doklad o jeho vyplnení predložiť hraničnej kontrole
 • Pred vstupom do krajiny podstúpiť PCR testovanie, s negatívnym výsledkom, ktorý nie je starší ako 72 hodín.
 • Následne vykonať opakované testovanie, v období 5 až 14 dní po príchode do krajiny a výsledok predložiť svojmu zamestnávateľovi. Do obdobia, kým  zamestnanec nepodstúpi toto opakované testovanie musí zostať v domácej karanténe.
 • 10 dní po príchode do krajiny je nutné nosiť respirátor triedy FFP2, KN95 a to aj to aj v prípade negatívnych testov.

 

Pri vstupe do Maďarska treba mať na pamäti, že od 1.9.2020 je do tejto krajiny vstup povolený, iba občanom maďarskej národnosti a však je tu zopár výnimiek a medzi ne patrí pracovná cesta, obchodná cesta, alebo prechod nákladnej dopravy. V prípade obchodnej, pracovnej cesty je vstup do krajiny neobmedzený za podmienky vyplnenia formuláru, preukázaním sa pracovnou zmluvou, alebo zápisom do obchodného registra.

V týchto prípadoch sa nevyžaduje

 • Doklad o negatívnom teste.
 • Registrácia pred vstupom do krajiny.
 • Absolvovanie domácej karantény.

 

Podmienky pre pendlérov

-Títo občania susedných krajín sa v Maďarsku nesmú zdržať viac ako 24 hodín a nesmú sa od hraníc štátu vzdialiť na viac ako 30 kilometrov. V prípade, že ide o Maďarského občana vracajúceho sa domov, je nutné preukázať sa pobytovou kartou.  

 

 Naši severní susedia sa momentálne nachádzajú vo fáze uvoľňovania proti covidových opatrení. Pri prekročení tejto hranice a ani následná existencia v Poľsku pre Vás neznamená nič striktné. 

Všetky osoby pri vstupe do Poľskej republiky, musia mať pri sebe doklad o negatívnom výsledku antigénového, alebo PCR testu, ktorý nesmie byť starší ako 48hodín a musí byť vystavený v anglickom, alebo poľskom jazyku.

Medzi aktuálne opatrenia v krajine patrí podstúpenie 10 dňovej izolácie a nosenie rúšok. 

 

Ukrajina nás vyhodnotila ako vysoko nebezpečnú krajinu, no vstup do krajiny je možný za týchto podmienok

- Preukázaním negatívnym výsledkom PCR- testu, ktorý nie je starší ako 48 hodín, alebo podstúpením domácej izolácie pokiaľ sa daná osoba nepodrobí testu. Izolácia v krajine je monitorovaná prostredníctvom aplikácie zostaň doma. 

-Taktiež je nutné preukázať sa poistnou zmluvou, ktorá pokryje zdravotnú starostlivosť s ochorením Covid- 19 odporúča sa poistenie prostredníctvom štátneho portálu https://visitukraine.today/. Cestovanie v rámci krajiny je bez obmedzení.

 

 Komplikovanejší prechod cez hranice bude pri vstupe do Rakúska, ktoré zvýšilo kontroly na hraniciach, uzavrelo niekoľko hraničných prechodov a zaviedlo elektronickú registráciu pred vstupom na ich územie. V prípade vyplnenia tohto formuláru a dokladu o negatívnom teste, (PCR) ktorý nie je starší ako 72 hodín však odpadá nutnosť absolvovania karantény, ktorá by trvala 10 dní. V prípade antigénového testu je podmienka, že test nesmie byť starší ako 48 hodín.

Z karantény sú oslobodení aj tí, ktorí vstúpili do krajiny za účelom lekárskeho ošetrenia a však aj v tomto prípade je potrebné vyplniť a dokladovať  tlačivo.

Novinky pre pendlérov

Aj ich po novom čaká množstvo formulárov, či už vstupný formulár pri vstupe do krajiny, dokladovanie negatívneho testu, ktoré môžu byť, iba v anglickom, alebo nemeckom jazyku a nesmú byť staršie ako 7 dní.  

Aktuálne opatrenia v krajine

 • Nutnosť nosenia respirátorov typu FFP2
 • Dodržiavať dvojmetrové odstupy
 • Pracovať z domu na všetkých pozíciách, ktoré to umožňujú.
 • Obmedzenie vychádzania v čase od 20:00 do 6:00

 

3. Komunikácia

Základom úspechu je znalosť jazyka a nie len priamo na pracovnom pohovore. Plynulá komunikácia v cudzom jazyku zvyšuje Vaše ponúknuté možnosti a mate šancu získať i vyššiu pozíciu. Ak Vaša angličtina je na nižšej úrovni, zmierte sa s tím a dajte si čas popracovať na tom, alebo začnite na pozíciách, ktoré si nevyžadujú množstvo komunikácie. Čím viac však budete komunikovať s niekým okolo Vás tím skôr sa cudzí jazyk stane vašou prirodzenou súčasťou.

4. Ako si nájsť prácu a nekývnuť na prvú ponuku?

Toto je na začiatku asi najväčšia neznáma, možnosti je viac. Ak máte niekoho známeho v zahraničí neváhajte sa ho skontaktovať a spýtať sa ho, či nevie o niečom voľnom. Ak však nepatríte k týmto šťastlivcom pokojne sa obrate na pracovné portály, agentúry aj tu na Slovensku. Mnohé z nich majú rozbehnuté spolupráce i v rámci Európy a nemusíte sa obávať neoverených informácii.

Napriek všetkému odporúčam si o danej firme alebo spoločnosti zistiť čo najviac informácii. Napríklad na základe obchodného registra, pozrite si taktiež referencie už zabehnutých zamestnancov. Rovnako sa však môžete informovať i ohľadom pracovnej agentúry ešte predtým ako ju kontaktujete a požiadate o spoluprácu. Myslite však na to, že táto časť Vášho nového začiatku môže trochu trvať.

5. Rozpočet 

Vzhľadom na náš predošlý bod je vcelku logické myslieť i na zadné dvierka. Ideálne, by bolo ak, by ste disponovali sumou na tri mesiace. Ak sa Vám to zdá veľa skúste si našetriť aspoň na mesiac dopredu. Totižto stravu, ubytovanie a mnohé iné základne potreby budete potrebovať ešte skôr ako dostanete prvú výplatu. Iné to je samozrejmé ak Vás do zahraničia vyšle Váš zamestnávateľ a pomôže Vám zohnať a poryť tieto náklady.

6. Dokumenty a formuláre   

Bez nich, by ste sa teda ďaleko nedostali, načo teda nezabudnúť?

 • Doklady totožnosti (minimálne 2.)
 • Diplomy, vysvedčenia, či osvedčenia o dosiahnutom vzdelaní a klasifikácii.
 • Cestovné a zdravotné poistenie.
 • Životopis, prípadne pracovná zmluva a podobne.
 • Víza ak sú pri cestovaní do krajiny vyžadované.
 • Výpis z registra trestov.

Verím, že sme Vám uľahčili prvotné plánovanie a čo najskôr sa Vaša túžba o novej práci v zahraničí stane realitou. Prajeme Vám veľa šťastia.