Články eye

Aktuálne opatrenia pre okolité krajiny
Autor: Dana Kontuľová

Aktuálne opatrenia pre okolité krajiny

Covid automat je momentálne rozdelený na farebný systém:

Zelený, červený a čierny cestovaný covid semafor

Zelený systém zahŕňa 

Rizikové krajiny: Krajiny v rámci EU, mimo EU s vysokou mierou zaočkovania v ktorej je teraz situácia v rámci vírusu na veľmi dobrej úrovni  ( Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Chorvátsko, Cyprus, Rakúsko, Taliansko, Grécko, Fínsko, Francúzsko, Belgicko, Bulharsko, Malta, Nemecko)

(Andora, Austrália, Grónsko, Bosna a Hercegovina, Nórsko, Japonsko, Island, Izrael)

Karanténa/ test

14 dňová izolácia môže byť ukončená negatívnym PCR testom po príchode. Výnimka zahŕňa zaočkované osoby, osoby, ktoré prekonali Covid ochorenie a sú v lehote 180 dní. Výnimka taktiež platí pre deti do 18.rokov veku.

Osoby, ktoré majú PCR test nie starší, ako 72 hodín. Antigénový test nie starší, ako 24 hodín. Test môže byť vykonaný i v susedenej krajine.  

 

Červený systém

Rizikové krajiny: (Srbsko, Ukrajina)  Ide o krajiny so zvýšeným výskytom nebezpečných variantov Covidu- 19.

Karanténa/ test

Taktiež v prípade pozitívnych trvá izolácia 14 dní, v prípade negatívneho PCR Testu, sa môže skončiť najneskôr na 8 deň od príchodu.

Výnimka karantény je platná pre pracujúcich v zahraničí s trvalým pobytom u nás, alebo tí, ktorí majú trvalý, prechodný pobyt v krajine cez ktorú prechádzajú a pracujú mimo našej republiky. Zaočkované osoby taktiež nemusia podstúpiť karanténu.

 

Čírený systém

Do tejto skupiny sú momentálne zaradené dve krajiny, (Spojené kráľovstvo, Portugalsko.) V týchto krajinách je momentálne situácia vážna s vysokým číslom nakazených. Ide o ťažké mutácie tohto ochorenia.

Karanténa/ test 

Osoby, ktoré pricestovali s týchto oblastí s pozitívnym výsledkom musia absolvovať domácu karanténu v trvaní 14 dni. Na 8. deň od príchodu je možné najskôr ukončiť izoláciu bez ohľadu na výsledok testu.

Do výnimky v rámci tejto skupiny spadajú zaočkované osoby a tí, ktorí pracujú v zahraničí s trvalým pobytom na našom území, alebo s prechodným pobytom v krajine cez ktorú prechádzajú.  

 

Okolité krajiny a vstup v rámci Covid opatrení

Česká republika

Naši západný susedia nás označili zelenou farbou, čo znamená, že vstup do krajiny je voľný, na hraniciach sa netreba preukazovať testom. Taktiež nemusíme automaticky vstúpiť do izolácie, no po vstupe do krajiny, je dobré sa do piatich dní otestovať . Povinnosťou je taktiež vyplnenie príjazdového formulára.

Maďarsko 

V prípade cestovania do tejto krajiny, si nemusíte robiť takmer žiadne starosti. Naši južní susedia nás od 23. júla vpustia na svoje územie bez obmedzení, s výnimkou civilných lietadiel. Odporúčame mať pri sebe európsky covid certifikát.

Chorvátsko

Rozhodli ste sa vycestovať na Jadran? Nemajte obavy, zelená je pre nás priaznivá i v tejto oblasti. Od 22. júla sa však pri vstupe vyžaduje potvrdenie o očkovaní. V prípade prvej dávky musíte spĺňať lehotu, aspoň 22 dní od jej podania. V prípade druhej dávky vakcíny je lehota v trvaní 14 dní od očkovania. Prípadne neg. PCR test nie starší ako 72 hodín. AG nie starší ako 24 hodín.

Taktiež je nutné so sebou mať potvrdenie európskeho digitálneho certifikátu. Stále sa odporúča vyplniť formulár, aby ste sa vyhli komplikáciám na hraniciach.

Nemecko

Slovenský občania sa nemusia mať na pozore, ani pri vstupe do tejto krajiny v prípade, že do nej nepricestujú lietadlom. Vstup je voľný, bez akýchkoľvek dokladov, či preukazovania sa. V prípade letiskovej dopravy je však potrebný neg. PCR test nie starší ako 72 hodín. V prípade AG. je to 48 hodín. Výnimka platí pre tých, ktorí sú zaočkovaní aspoň po dobu 14 dní. Taktiež pre tých, ktorí ochorenie prekonali v období posledných 6 mesiacov ale tento pozitívny PCR výsledok nie je starší ako 28 dní.

Poľsko

Pri vycestovaní do Poľskej republiky leteckou dopravou je potrebné vyplniť formulár, pri všetkých prepravách je potrebné preukázať sa neg. PCR, AG testom, ktorý nie je starší 48 h a je v Poľskom, Anglickom jazyku. Prípadne je možné preukázať sa plným zaočkovaním vakcínou uznanou EMA. Výnimka platí i pre tých, ktorí ochorenie prekonali v posledných 6. mesiacoch a vedia to preukázať.

V prípade, že budete krajinou, iba prechádzať, taktiež je potrebné mať neg. výsledok testu, ktorý nie je starší ako 48 hodín.

Rakúsko

Tak a poslednou krajinou na ktorú si dnes posvietime je Rakúsko. V tejto krajine sa uznáva digitálny  Európsky certifikát, prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia za posledného pol roka, či PCR test nie starší ako 72 hodín. V prípade AG. je to 48 hodín. Aspoň jednu s týchto možností je potrebné uviesť vo vyhlásení.

Na záver však, chcem pripomenúť, že pre všetkých Slovákov bez ohľadu na destináciu platia tieto kroky:

1.Pre zaočkovaných platí registrácia na   https://korona.gov.sk/ehranica/ . Nezaočkovaný musia do karantény, ktorú možno ukončiť najskôr na piaty deň od vykonania PCR testu. V prípade cestovania lietadlom je pri návrate potrebné vyplnenie formuláru. Stále taktiež platí, že na hraniciach je možné preukázať sa covid certifikátom.

No a takto na záver mi už ostáva, len zaželať šťastnú cestu tam i späť.