Články eye

Ako začať podnikať s minimálnym rozpočtom
Autor: Dana Kontuľová

Ako začať podnikať s minimálnym rozpočtom

 

Rob čo môžeš s tým, čo máš presne tam kde si. Začni a nečakaj na najideálnejšie podmienky preto tože  tie nikdy nemusia prísť. Aj takto, by sa dalo opísať podnikanie s nulou na konte.   Prinášame  zopár rád, bez ktorých to v podnikaní nepôjde, no viete na nich čo to ušetriť.

1. Všetko si dôkladne premyslite

- Ušetríte si tým množstvo zbytočných chýb a tým aj isté percento času, ktorý môžete zužitkovať niekde inde.  Položte si nasledujúce otázky a spíšte si to na papier, budete mať v tom lepší prehľad.

a) Čo môžete a viete urobiť sami, teda akými zručnosťami disponujete.

b) Vedomosti, čo ste nadobudli v škole, hoci je to už možno dávno, čo ste opustili školské brány určite ste nepozabúdali úplne všetko, skúste sa spojiť napríklad i so svojimi učiteľmi, spolužiakmi ak viete, žeby vám mohli v danej veci pomôcť svojou odbornosťou, alebo skúsenosťami. Viete ako sa to hovorí, „viac hláv, viac rozumu.“

c) Skúsenosti, viem nik učený z neba nespadol, ale vy tiež nie ste žiadne béčko a niečo ste si už v tomto svete odžili. Skúste sa zamyslieť, čo a ako, by vám mohlo v danej situácii pomôcť a čo patrí medzi vaše silné stránky osobnosti. Každý nejaké máme, len si ich často krát neuvedomujeme.

d) Čo už máte? Teraz mám namysli skôr hmotné a materiálne veci. Môže to byť napríklad auto, ktoré si zdedili, alebo sa vám doma povaľuje množstvo nepotrebného dreva a paliet z ktorých, by ste vedeli niečo zbúchať napríklad do vašej budúcej dielne a ušetriť tak na už hotovom výrobku. Dôkladne sa zamyslite nad tým, čo máte okolo seba a skúste tomu vdýchnuť nový život.

2. Prieskum trhu

Nie nadarmo sa hovorí, že niekde je toho moc a niekde sú zasa hlboké diery, ktoré však nik nechce zaplátať. Využite túto dieru vo svoj prospech. Veľmi jednoduchou anketou napríklad na svojej sociálnej sieti si viete overiť, či by mi mal niekto s vašich kamarátov a známych záujem o daný produkt, službu. Nemáte, čo stratiť, buď sa utvrdíte v tom, že idete správnym smerom, alebo naopak sami sebe ušetríte pár boľavých rán.  Ak, by sa vám potvrdila druhá možnosť nezúfajte, popremýšľajte, čo viete pozmeniť, vylepšiť, alebo či nie je nejaká iná vhodnejšia cesta, ktorou, by ste sa mohli vydať.

 3.Právna strana vec  

Byrokracia a zdĺhavé papierovovačky vedia odradiť veľa nadšencov. Choďte na to postupne a vyhraďte si na študovanie, formulárov zákonov dostatok času.  Je množstvo odvetví v podnikateľskej činnosti v ktorých to bez potrebných vedomosti nejde. Pri uvádzaní nových produktov je taktiež množstvo úradných úkonov, ktoré je potrebné splniť.

Taktiež, si dobre premyslite, či je pre váš biznis lepšia s.r.o. - čka, alebo voľná podnikateľská činnosť? Všetko má svoje výhody a nevýhody, no v konečnom dôsledku, je iba na vás ktorou cestou sa vyberiete.   

4. Marketing a financovanie

Áno je pravda, že v tejto pasáži to už bez nejakého počiatočného vkladu nepôjde. Najlepší a najčastejší spôsob financovania pri zrode nových firiem bývajú vlastné našetrené peniaze. Minimálna suma na prvotné náklady a štart, by mala byť aspoň 1000€.  Veľmi častí spôsob financovania je prostredníctvom pôžičiek, ktoré však už so sebou prinášajú určité podmienky a viazanosť minimálne na dva roky. Čo sa týka pôžičiek je tu možnosť požiadať o mikro pôžičku prostredníctvom Slovak Bussiness Agency, ktorá je dotovaná so štátneho rozpočtu.  Spotrebiteľský úver sa v týchto prípadoch veľmi neodporúča. V zahraničí je teraz veľmi obľúbený crowfunding, ide o rôzne spôsoby dobrovoľnej a charitatívnej pomoci.  

Čo sa týka samotného marketingu v tomto smere si viete pomôcť či už pri tvorbe samotného webu, na internete je množstvo tutoriálov, na vytvorenie jednoduchej a priehľadnej web stránky. Dôležité je však zvoliť správne portfólio a doménu, ktorú chcete využívať. Možnosti je viacero a v niektorých prípadoch je kvalita naozaj za výhodnú cenu, blížiaca sa aj, len k desiatim eurám za rok. O tvorbe SEOSEO PAGE sme už písali skôr, to je tiež jeden s krokov na ktorom sa dá istá čiastka ušetriť, ak si ju urobíte sami. Neváhajte, klikajte a konajte tak ako uznáte za vhodné.      

5. Priestory a vybavenie

Nalejme si pohár čistého vína a zamyslime sa nad tým, či hneď v úvode je potrebné mať vyblízkanú kanceláriu s prekrásnym výhľadom. Určite nie, nehovorím, že sa musíte zatvoriť vo vlastnej detskej izbe, i keď i to je možnosť, ale popremýšľajte, či, by vám na začiatok nestačilo niečo menšie a nemusí to, byť ani vaše. Taktiež, netreba zabúdať na novinky, ktoré so sebou priniesla doba pandémie a mnohé „kaviarničky, či reštaurácie“, ktoré nateraz nemôžu fungovať vo svojom režime sa vynašli a prenajímajú svoje priestory na „home Office“ pre tých ktorí túto možnosť nemajú. Rozhliadnite sa, či niečo také vo svojom okolí nemáte aj vy a možno sa rozhodnete pre túto možnosť.

V dnešnej dobe sa dá prenajať už všeličo, od nábytku až po pracovné náradie pre kutilov. Zohlianite všetky možnosti, dôkladne si zrátajte dve a dve, aby ste si boli istí, čo je pre vás finančne výhodnejšie. Nezabúdajte totižto ste ešte, iba na začiatku a každé euro sa vám môže hodiť. 

 

Teraz máte k dispozícii prvý dôležitý, krok do svojho vytúženého cieľa a my vám budeme držať palce, aby ste doňho dobehli spokojní a možno čo najskôr.