Články eye

Ako si správne vybrať pracovnú agentúru
Autor: Dana Kontuľová

Ako si správne vybrať pracovnú agentúru

Ako nenaletieť na pracovné ponuky?

     Určite ste si všimli, že na internete je množstvo pracovných ponúk. Či už si hľadáte prácu na vlastnú päsť, alebo prostredníctvom pracovných agentúr, ktorých je tiež mnoho. Načo si dať teda pozor?

1. Ako si vybrať pracovnú agentúru?

 Úrad sociálnych vecí a rodiny ma k dispozícii zoznam pracovných agentúr pôsobiacich na našom území. Ide o agentúry s overenými certifikátmi  na túto činnosť. Informovať sa môžete, či už osobne vo svojom obvode, alebo prostredníctvom internetovej stránky úradu. 

- Overte si existenciu a históriu firmy, ako dlho sú na trhu, prípadné recenzie, či už zo strany zamestnancov, alebo užívateľov

- Navštívte danú agentúru osobne

- Spýtajte sa na to, čo Vás zaujíma a všímajte si prístup a informovanosť zamestnancov

- Preverte si zoznam dlžníkov prostredníctvom databázy

2.Pozor na poplatky a osobné informácie

- Agentúry si nesmú brať poplatky za sprostredkovanie samostatného zamestnania. Zakazuje im to samotný zákon

- Domáce agentúry nesmú žiadať peniaze od uchádzačov o zamestnanie v zahraničí

- Pri registrácii do databázy zamestnancov nikdy neposkytujte rodné číslo, dátum narodenia, číslo bankového účtu , informácie o zdravotnom stave. Tieto informácie agentúra o Vás nepotrebuje

- Odkladajte si všetky doklady o registrácii, či všetky dokumenty a poplatky spojené s cestou a prácou v zahraničí

- Neuzatvárajte spoluprácu, len prostredníctvom ústneho, telefonického dohovoru. 

3. Podpis zmluvy

Pracovná zmluva, alebo akýkoľvek doklad o spolupráci, by mal obsahovať klasické náležitosti:

- Názov, sídlo zamestnávateľa

-  Termín nástupu do práce, spôsob uzavretia pracovného pomeru, jeho trvanie

- Opis práce

-Platové ohodnotenie

- Požadované nároky na pracovníka, vzdelanie, ak sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť

- Spôsob zdravotného, sociálneho poistenia

- Povinnosti, zodpovednosť zamestnanca

     Treba mať na pamäti, že zmluva sa musí podpísať ešte pred vycestovaním, ideálne priamo v agentúre s dostatočnou časovou rezervou na premyslenie. Zmluva musí obsahovať kontakt na agentúru, aj samotného zamestnanca, pre ktorého budete pracovať. Bolo, by ideálne, ak by ste sa s nim mohli spojiť ešte pred podpisom a overiťsi všetko podstatné, spýtať sa na všetko, čo Vás zaujíma. Informovať sa i pre prípad možných komplikácii, že aké máte možnosti, či na koho sa máte v prípade potreby obrátiť. Rozhodne sa neodporúča podpisovať mačku vo vreci.

4. Načo si dať ešte pozor?

     V prípade, že si hľadáte prácu sám za seba bude obozretný. Nedajte sa opiť pozlátkom, pracovnými ponukami, ktoré sú opísané, iba v pozitívnom svetle s minimálnymi požiadavkami na uchádzačov. S veľmi vyhovujúcimi podmienkami. Často krát je tam kontakt na konkrétnu osobu. Overte si, či daná firma má svoju vlastnú web stránku, prípade skúste zavolať na priložený kontakt v snahe overiť si skutočnosti.

     V prípade, že agentúra najala pracovníka pre konkrétnu firmu je veľmi časté, že zamestnanec je ukrátený a dostáva, iba minimálnu mzdu. Častokrát nebývajú vyplatené náklady na prepravu a cestu do zamestnania. Taktiež je smutná realita v tom, že zamestnanci sú podvedení v obdoby dovoleniek, alebo práce neschopnosti. Skúste si tieto veci postrážiť ešte na začiatku. Najlepšie nejakým dokladom, ktorý bude v prípade potreby stáť na Vašej strane.

Dúfam, že Vám tieto malé rady pomôžu vyvarovať sa možným nepríjemnostiam, či v práci doma, alebo v zahraničí. Prajeme veľa šťastia.