Články eye

Ako osloviť potenciálneho zamestnávateľa
Autor: Dominika Koštialiková

Ako osloviť potenciálneho zamestnávateľa

Absolvovať pohovor nie je veda, ale na druhej strane, prípravu naň netreba nikdy podceniť. Najmä ak sa jedná o pozíciu, o ktorú máte skutočne záujem. A aj pokiaľ o ňu až taký záujem nemáte, pretože je dôležité zanechať dobrý dojem kdekoľvek sa objavíte, hlavne, keď sa to týka pracovných vzťahov.

Dievča, Smartphone, Žena, Telefón, MobilPred pohovorom si vždy vypýtajte popis pracovnej pozície. Mnohokrát totiž býva na pracovných portáloch tento popis veľmi všeobecný a firmy ho poskytujú až konkrétnym kandidátom. Určite nie je nesprávne sa neskôr na pracovnom pohovore opýtať na detaily. Samozrejme, v žiadnom prípade nezačnite s benefitmi spoločnosti. Pýtajte sa napríklad na štruktúru oddelenia, dôvod obsadzovania danej pracovnej pozície, proces výberového konania, filozofiu spoločnosti, a podobne.

Skôr, ako vkročíte do kancelárie vášho potenciálneho zamestnávateľa, mali by ste si pamätať niekoľko základných informácií o firme, ktoré sú ľahko dostupné na internete alebo aj pri popise pozície na pracovnom portály. Platí, že čím viac budete vedieť, tým väčší dojem urobíte. Hovorí to o skutočnom záujme o danú pozíciu a spoločnosť. Svojho budúceho nadriadeného si väčšinou nájdete a zistíte o ňom viac aj na profesionálnej pracovnej siete linkedin. Nech sa uchádzate o akúkoľvek pozíciu, skúste si dohľadať aj dostupné informácie o portfóliu, produktoch či logistike. Samozrejme, ako človek zvonku nemôžete vedieť všetko, ale zlepší to váš prehľad a ako sme už spomínali, vyvoláte pozitívny dojem u zamestnávateľa.

Opýtajte Sa, Kto, Čo, Ako, Prečo, KdeNa pohovore sa personalisti zvyknú pýtať čokoľvek a na viacero otázok sa dá vopred pripraviť. Počítajte s otázkami týkajúce sa vašich skúseností nielen popisom vašej pracovnej náplne, ale čoraz viac sa kladie pri pohovore dôraz na konkrétne úspechy a neúspechy, projekty, na ktoré ste hrdý, a podobne. Porozmýšľajte aj nad tým, čo je vaša motivácia pri uchádzaní sa o pracovné miesto a vaše osobnostné charakteristiky a prednosti.

Nezabúdajte, že prvý dojem je najdôležitejší. Na pohovor sa dostavte včas, a to aspoň 10 minút pred ním. Uistite sa, že viete, kde je sídlo firmy, v inom prípade tam choďte s ešte väčšou rezervou. Buďte upravený a zabudnite na rifle a tričko. V závislosti od pozície, na ktorú sa uchádzate je na mieste košeľa, kostým alebo oblek. A nakoniec, buďte sami sebou, pretože nič nie je presvedčivejšie ako vy sami.