Články eye

Koronavírus a jeho vplyv na ekonomiku
Autor: Dana Kontuľová

Koronavírus a jeho vplyv na ekonomiku

 

 

Každý z nás práve prechádza nečakanou životnou situáciou. Mnohí z nás si želajú, aby to bol iba zlý sen. Nočná mora z ktorej sme sa ešte neprebudili. Prišiel náhle, je neviditeľný, rozsiahly a mení nám život od základov. Vírus, ktorý pohltil celý svet.

Vrátili sme sa o istý čas dozadu, kedy sa v potravinách stalo v radoch na pomaranče. Toto je, len jeden z množstva výsledkov, ktoré sa postupne ukazujú na základe prísnych opatrení, ktoré sa zaviedli takmer po celom svete.

Hoci zo všetkých strán a zdrojov počúvame, že zdravie je teraz na prvom mieste. Už teraz je viac ako jasné, že dôsledky pandémie sa podpíšu i na ekonomike ako takej. Zatvárajú sa podniky veľké i malé, rušia sa všetky podujatia. V podstate funguje už, len to čo musí a aj to v obmedzenom režime. Podľa nového hodnotenia ILO ( Medzinárodná organizácie práce) a ich vypracovanej štatistiky môže dôjsť k masívnemu nárastu nezamestnanosti vo svete. Reč je o niekoľko desiatkach miliónov ľudí.  (25 miliónov.)   

To sú obrovské straty na príjmoch pracovníkov. Z poklesom prímu narastá takzvaná „pracujúca chudoba.“ Odborníci svetovo odhadujú, že až 35 miliónov ľudí sa bohužiaľ tejto situácii nevyhne. Najviac ohrozenú skupinu tvorí veľmi mladá, či naopak staršia pracujúca populácia a migranti.

Koronavírus nie je strata, len pre pracovníkov, ale aj pre samotných zamestnávateľov.

HOME OFFICE je v tejto dobe veľmi často skloňované slovo. Podľa Eurostatu pracuje prevažne z domu, len 3,6% Slovákov.  Až 91% populácie túto možnosť nemá.

Prognózy hovoria, že globálna ekonomika pod vplyvom trvajúcej nákazy stratí až 306,1 miliardy eur. (0,4 globálneho HDP.)  Najväčší optimisti hovoria o 67,9 miliardy eur.

Toto všetko sú len predpoklady a dohady. O stratách je ešte  teraz predčasné hovoriť. Všetko závisí od toho, kedy sa táto situácia dostane ako tak pod kontrolu. K tomuto sa však momentálne nikto netrúfa vyjadriť.