Články eye

Brigáda v Amerike pre vysokoškolákov
Autor: Zuzana Dadej

Brigáda v Amerike pre vysokoškolákov

Užiť si leto v Amerike je sen nejedného mladého človeka. Program Work&Travel (WAT) sa však týka iba študentov denného štúdia na akejkoľvek vysokej škole či vyššej odbornej škole, ktorý im tak umožňuje viac ako 10 týždňov pracovnej a kúltúrnej skúsenosti na území USA v rôznych zariadeniach ako sú reštaurácie, národné parky či hotely.

Vycestovať za svojím americkým snom študenti môžu už od polovice mája, no vrátiť sa musia pred začiatkom semestra! Každý z účastníkov programu WAT musí splniť určité z podmienok:

 

  1. študent denného štúdia VŠFree stock photo of sky, clouds, united states of america, flag
  2. úroveň anglického jazyka minimálne B1
  3. ukončený zimný semester
  4. neprípustnosť medziročníka
  5. návrat pred začiatkom semestra, inak sú v prípade budúceho získania víz podmienky neúspešné
  6. získanie J-1víza

Toto sú podmienky, ktoré majú všeobecnú platnosť a vzťahujú sa na slovenského študenta. V súčasnosti sa však množia správy a informácie o tom, že po zvolení Donalda Trumpa vzniknú obmedzenia na vstup do USA.

 

Slovenskí študenti sa zatiaľ obávať vôbec nemusia. Program WAT je totiž postavený na dlhoročných skúsenostiach. Študenti v USA sú  len na krátkodobom pobyte a kúltúrnej výmene. V takomto prípade nejde o imigráciu do Ameriky, ktorá sa týka predovšetkým ľudí, ktorí chcú v USA ostať dlhšie a pre nich je situácia oveľa komplikovanješia.

 

V každom prípade, treba využiť takúto možnosť, kým je ešte možné ísť do Ameriky.  Stačí na to byť študentom vysokej školy a vedieť sa aspoň dorozumieť po anglicky a hlavne nebáť sa nového dobrodružstva. Takáto skúsenosť je dnes naozaj nutnosťou a skvelou príležitosťou ako ochutnať pravú Ameriku z telky a vyskúšať si inú kultúru ako je tá európska. Viac detailnejších informácií o práci a cestovaní v Amerike nájdete na rôznych portáloch agentúr. Medzi tie najspoľahlivejšie rozhodne odporúčame agentúry ako je CCUSA (http://www.ccusa.sk/PROGRAMY), ktorá je zatiaľ prvou agentúrou na SR a oficiálnym sponzorom J-1 víz. Ďalšou overenou a spoľahlivou agentúrou je CKM (https://www.ckm.sk/sk/produkty/pracovne-programy) agentúra, ktorá ponúka vždy veľké množstvo programových zliav, ktoré sa rozhodne oplatia. V prípade, že si prácu dokážete zabezpečiť aj samy, program je automaticky finančne sympatickejší. Takúto možnosť ponúka napríklad agentúra Student agency (https://www2.studentagency.sk/pracovni-a-au-pair-pobyty/)  Na Slovensku máme aj agentúry, ktoré dokonca ponúkajú ešte väčšie finančné výhody. Napríklad cez spotrebný úver na náklady pobytu. Takto funguje agentúra Career International http://www.pracavusa.com/. Veľmi podobne funguje aj Resortleaders (https://www.resortleaders.com/sk) agentúra kde istú časť  programového poplatku môžu študenti uhradiť  priamo v Amerike z výplaty.

Agentúra American Adventure (http://americanadventure.sk/home-sk/) je zase špičkou v garancii najlacnejších programových ponúk, rovnako ako agentúra Campleaders (https://www.campleaders.com/sk/), ktorá nenavyšuje ani poplatky za letenku a je asi bezkonkurenčne najlacnejšou agentúrou na Slovensku. Naopak, finančne o čosi náročnejšou je agentúra INJOY (http://injoy.sk/). No jej naozaj veľkou prednosťou je, že zabezpečuje prácu po celom svete nie len v USA.

Každá z vyššie spomenutých agentúr vám ochotne pomôže nielen s nájdením práce, s vybavovaním všetkých potrebných dokumentov na vstup do Ameriky, ale tieto overené agentúry  budú neustále na vás dohliadať, či ste spokojný s vaším pobytom a garantujú vám pomoc v akomkoľvek prípade. Do pozornosti dávame aj portál www.ustraveldocs.com, kde sa dozviete všetko o vstupe na územie USA a žiadosti vízového povolenia.