Články eye

Pozor! Zmena v určovaní dôchodkového veku.
Autor: PozriPracu

Pozor! Zmena v určovaní dôchodkového veku.

Ruky, Vychádzková Palica, StaršieOd 1. januára 2018 sa opäť mierne zvýši hranica veku odchodu do dôchodku. Táto zmena je zameraná na udržanie dôchodkového systému. Z výsledkov Štatistického úradu SR vyplýva, že nárast dôchodkového veku je spôsobené zvyšovaní priemernej strednej dĺžky života.

S takýmto tempom, by sa dôchodkový vek mohol posunúť až na hranicu 67 rokov v roku 2050. Táto zmena sa v roku 2018 dotkne približne 37,3 tisíc dôchodcov a toto opatrenie platí už od roku 2012.

Výraznú zmenu toto opatrenie neprinesie. Dôchodok sa zvýši približne o 26,5 eura ročne. Hranica odchodu do dôchodku občanov je dosiahnutím 62 roku a 139 dní, pričom sa oproti aktuálnemu roku bude zvyšovať o 63 dní. Neskorším odchodom do dôchodku sa týmto osobám zníži príjem zo Sociálnej poisťovne.

Odchod do dôchodku je ovplyvnený typom povolania ktoré človek vykonával, ale aj tým či sa jedná o muža alebo ženu.

Ak muž pracuje v bežnom zamestnaní, dôchodkový vek sa predĺži automaticky. Ak vykonával ťažkú, nebezpečnú prácu, dôchodkový vek sa znižuje. K týmto profesiám sa radia:  

  • baník,Žena, Starý, Senior, Staršie, Dôchodku
  • pracovník jadrových elektrární
  • členovia leteckých posádok.

 

 

 

K tejto skupine sa radia aj ženy, ktoré sa narodili v rozmedzí od 1. 1. 1955 do 31. 12. 1961.

Presný výpočet odchodu do dôchodku poskytuje Sociálna poisťovňa. Bližšie informácie môžete zistiť na jej internetovej stránke - http://www.socpoist.sk

Nezabudnite, aj počet detí, a všetky vaše zamestnania ovplyvňujú výpočet odchodu do dôchodku.