Články eye

Autor: PozriPracu

Fotka v životopise – 10 tipov k perfektnej fotke uchádzača

 

Životopis a sprievodný list sú jedna vec, správna fotka v životopise druhá. Nakoniec je to len niekoľko centimetrov veľké, no uchádzačov to stále stavia pred nové a nové výzvy: Profesionálna alebo nie? Čo si obliecť na seba? Usmievať sa alebo nie? Byť prísny alebo uvoľnený? Okuliare alebo šošovky? A to sú len niektoré otázky, s ktorými sa v otázke fotky môžete zaoberať. V každom prípade by ste sa k tejto téme mali stavať zodpovedne, keďže každý vie, že s obrazovým prejavom môžete aspoň na emočnej báze celkom rýchlo zapôsobiť – prečo teda aj tu trochu nepersonalizovať?

 

Aj keď keď zamestnávateľ nie je oprávnený už podľa zákona nikoho podľa fotky uprednostňovať alebo vám prikazovať, aby ste si do životopisu umiestnili fotku – napriek tomu je to už dnes v našich zemepisných šírkach považované za bežný štandard a pri mnohých personalistoch je to už aj v určitom zmysle považované za samozrejmosť: fotka v životopise.

 

Desať tipov ako zabodovať s fotkou v životopise:

 

1.      Pracovná oblasť a pozícia: Predtým ako začnete s fotením, mali by ste si s daným fotografom ujasniť najskôr to, na akú pozíciu a na akú pracovnú oblasť budete fotky potrebovať. Toto vám pomôže zamerať sa na danú projektovú fotku – od výrazu v tvári až po výber oblečenia a účes, až po pozadie fotky alebo samotné prevedenie fotky – či už čiernobiela alebo plnefarebná.

2.      Oblečenie: Aj keď na fotke bude vidno pri výstrihu tváre len malá časťoblečenia – oblečte si predovšetkým to, čo zodpovedá kódexu obliekania pre danú pracovnú oblasť a pozíciu pre ktorú sa uchádzate. Pozícia vedúceho v banke má iný kódex obliekania, ako napr. pozícia grafického dizajnéra v online reklamnej agentúre.

3.      Strih vlasov a holenie: Možno to vyznie banálne, no napriek tomu by ste mali dbať na svoj upravený zovňajšok. Neupravené, mastné vlasy alebo zle upravená brada u mužov nebudú v konzervatívnejších oblastiach určite považované za plusový bod.

4.      Make-up a šperky: Správne dávkovanie je kľúčom k úspechu. Decentný make-up a nie veľmi nápadné šperky sú určite výhodou, keďže tie podporujú osobnosť a pritom od nej neodpútavajú pozornosť.

5.      Sebavedomie: Buďte o sebe presvedčený! Chcete pracovnú pozíciu o ktorú sa uchádzate a ste si istý, že ste stavaný daným požiadavkám – presne tak by ste mali vyzerať aj na fotke vo vašom životopise.

6.      Úsmev! Úsmev určite nie je v protiklade s hore uvedeným sebavedomím. Inak ako je tomu napr. v cestovných pasoch, v životopise je určite fotka s vašim úsmevom vítaná. Myslite na to: Vaša fotka je častokrát to prvé, čo potenciálny zamestnávateľ uvidí. Úsmev je aj preto vždy vítaný pre tento prvý dojem...

7.      Zachovať postoj: Spadnuté plecia, zhrbené telo – tak nevyjadríte žiadne sebavedomie a rovnako ani pripravenosť a odhodlanie „priložiť ruku k dielu“.

8.      Retušovanie: Čo bolo dakedy možné len u modelov alebo v najlepšom prípade u vyškolených grafikov, dnes už môže každý – alebo aspoň teoreticky svoju fotku adekvátne spracovať. Experti napriek tomu radia (teda okrem nejakých akútnych vyrážok) od toho čo najviac upustiť, aby ste zachovali čo najviac zo svojho prirodzeného charakteru. V zásade platí: zle urobená retuš pôsobí ako zle spravený make-up – jednoducho lacno.

9.      Profesionalita: Faktor, ktorý by ste nemali stratiť z očí, aj keď to s uchádzaním sa na pracovné miesto má ísť rýchlo. Absolútne nevhodné: vlastnoručne robené fotky z mobilu, nejasné a rozmazané fotky, ktoré evidentne pochádzajú z iného storočia. Ak nemáte ambiciózneho a dobrého fotografa medzi vašimi priateľmi, v tom prípade stojí určite za to, obrátiť sa na nejakého profesionálneho fotografa. Profesionál vám dá častokrát aj cenné rady v bode stylingu, účesu a výrazu v tvári.

10.  Formát: Dbajte vždy aj na formát fotky! Ak dizajn nevyžaduje nič iné, potom je vždy vhodný klasický DIN formát, teda 2:3 alebo 3:4.